5 Kenmerken van mensen die herstellen van angst & paniek

Inhoudsopgave

Leestijd: 9 minuten

In deze aflevering gaan we het hebben over de vijf kenmerken van mensen die succesvol herstellen van angst en paniek.

Ik heb de afgelopen jaren meer dan duizend mensen mogen helpen en ik kan je haar fijn vertellen wat ervoor zorgt dat sommige mensen herstellen, terwijl andere mensen veel langer blijven worstelen.

Kenmerk #1: Ze focussen zich op toepassen

Het eerste kenmerk is dat mensen die zijn hersteld zich volledig richten op het toepassen van de theorie. En niet alleen op het leren van theorie.

Nadat ik mijn vierde jaar was ingegaan met angst, paniek en derealisatie… was ik nog steeds zoekende.

Ik had alles geprobeerd, maar niets had gewerkt. Ik was zo ontzettend hard bezig om er vanaf te komen, maar na die vier jaar was ik dus nog steeds zoekende naar hoe ik dit kon doen.

Wat ik toen ook leerde was dat al mijn gezoek naar tips en tricks om er vanaf te komen juist mijn angst in stand hield. En dit continu zoeken naar de gouden tip moest ik loslaten.

Het probleem namelijk, waardoor mensen vast blijven te zitten in de cyclus van angst, is het moment dat ze starten met allerlei dingen doen om er vanaf te komen. Dat is het moment dat je vast begint te zitten in de cyclus.

En dit is ook het verschil tussen mensen die angst ervaren en er daarna geen last meer van hebben. En mensen die gewoon in die cyclus vast zitten en er continu last van hebben.

De fout die hun maken, en ik heb die fout vier jaar lang gemaakt, is dat ze er heel erg graag vanaf willen komen.

Hierin zit een heel belangrijk leermoment. Toen ik dus leerde dat ik kan mijn angstklachten niet kon overwinnen zolang ik er van alles aan deed om er vanaf te komen, maak ik stappen in mijn herstel.

En waarom is dat zo? Waarom is er vanaf willen komen een probleem?

Dat komt omdat als je naar manieren zoekt om van je angstklachten af te komen, je steeds intoleranter wordt om het te voelen. En als er dan ook maar een klein beetje angst door je lichaam gaat, dan reageer je daar heel heftig op.

Continu tips en tricks zoeken om er vanaf te komen is weerstand bieden tegen je angst. En dat is de reden dat het vaak niet lukt om er vanaf te komen.

Wat ik dus leerde was dat angst in stand wordt gehouden door hoe jij ermee omgaat. En ja, dat is best confronterend, maar ik wil je alleen die spiegel even voorhouden, want we willen groeien.

Ik ging boeken lezen, podcasten, cursussen, interviews, noem het maar op. Ik zoog al die informatie op over hoe ik dan goed moet gaan reageren op mijn angstklachten. Maar buiten het opnemen van nieuwe informatie deed ik nog iets anders.

En dat is de mis in de schakel tussen mensen die wel en niet herstellen. Ik keek niet alleen video’s, ik las niet alleen boeken en ik luisterde niet alleen naar podcasts, hopend op nieuwe inzichten. Nee, ik paste het allemaal ook toe.

De aller succesvolste deelnemers ons van Vrijheid van Angst programma. Is dat ze toepassen wat ze leren. Ze leunen niet alleen op het zoeken naar inzichten en het kijken van de video’s. Ze kijken niet het programma twee keer opnieuw en zeggen dan “dit werkt niet.”

Ze begrijpen dat kijken en het opdoen van informatie slechts 50% van de deal is. En die andere 50% die ligt bij hun.

    En daar zit heel vaak een missende schakel. Mensen hopen heel vaak, tijdens het overwinnen van Angst en Paniek dat ze ergens een gouden tip vinden, terwijl het gaat om nieuwe inzichten opdoen én toepassen wat je leert.

    Daar zit zo’n groot verschil in herstel.

    Het zit hem echt in hoe goed jij de geleerde theorie ook toepast. En het stukje niet opgeven als je er doorheen zit. Niet aan jezelf gaan twijfelen of aan de aanpak gaan twijfelen als je even wat meer angst hebt.

    Wat ik zie bij de deelnemers die succesvol zijn hersteld is dat ze allemaal de geleerde theorie mega goed leerden toepassen én zichzelf de tijd gaven… en dat is het belangrijkste kenmerk van mensen die succesvol herstellen.

    Kenmerk #2: Ze nemen 100 % verantwoordelijkheid

    Misschien wel grappig nu ik er op terugkijk, maar toen ik dus leerde dat ik goed moest reageren op de angst en al een paar maanden bezig was werd ik boos en gefrustreerd.

    Ik had namelijk nog steeds soms last van angst. En die angst was er gewoon nog best wel aanwezig en het belemmerde me nog.

    Dus ik werd boos en ik dacht: dit werkt niet.

    Nou, ik ging bijna de mist in.

    Ik had bijna opgegeven. Maar ik besloot om toch niet naar de volgende tip te gaan. En weet je waarom? Omdat ik me realiseerde dat de methode gewoon serieus succesvol was… het was alleen ik die dingen niet goed deed.

    Ligt het probleem dan niet bij mij? Ja, helaas wel…

    Wat we vaak doen als we geen vooruitgang boeken… is dat we de dingen om ons heen de schuld geven.

    De persoon die je advies geeft, het boek dat je leest, de psycholoog die je helpt… of het programma die je volgt. Maar dit is wel héél makkelijk om te doen.

    Want als ze de schuldigen zijn van het feit dat jij geen vooruitgang boekt… dan hoef jij niets te doen om jezelf te veranderen.

    En dat zijn best wel confronterende inzichten. Het is gewoon zoveel makkelijker om naar de volgende tip te springen dan kritisch naar jezelf kijken in de spiegel.

    Om uit te pluizen welke dingen jij aan jezelf kan veranderen? Is het dat je jezelf meer tijd moet geven? Ben je toch nog te veel aan het frustreren? Ben je het niet aan het accepteren?

    Wat zijn al die dingen die jij momenteel doet, jouw mindset, die de methode misschien niet succesvol zou kunnen maken?

    En als ik terugkijk naar mijn eigen ervaring, dan weet ik wat ik persoonlijk fout deed: ik zette mezelf onder tijdsdruk.

    Ik wilde er binnen drie maanden vanaf en ik was wel goed aan het reageren, maar ik wilde er wel binnen drie maanden vanaf.

    Oftewel, waar is die acceptatie? Het gaat om 100% acceptatie. Niet 10% en ook niet 20%, waar ik toen op zat.

    Is de methode dan fout of moet ik wellicht aan mezelf gaan sleutelen?

    De meest succesvolle deelnemers van Vrijheid van Angst, die geven niets of niemand de schuld en die nemen 100% verantwoordelijkheid. 100% verantwoordelijkheid voor hun eigen herstel. Ze pakken de kennis die ze pakken kunnen en proberen het allemaal ook toe te passen.

    Maar het belangrijkste: ze nemen 100% verantwoordelijkheid voor als ze vastlopen.

    En al die slimme marketeers die je middeltjes of andere dingen verkopen om er direct geen last meer van te hebben zou ik kritisch aankijken.

    “Binnen een week geen angst meer” is zo simpel om te verkopen. Maar dit is allemaal marketing. Ik ben er voor gevallen helaas.

    Mijn aanpak is anders. Het is een lange termijn aanpak. Niet-sexy om te vertellen helaas… maar liever een lange termijn aanpak die werkt dan een korte termijnaanpak die niet werkt.

    Dus de oplossing waardoor deze mensen kunnen herstellen is dat ze écht 100% verantwoordelijkheid nemen… en dat wil ik ook jou vragen.

    Kenmerk #3: Heb een lange tijdshorizon

    Wat betekent dat eigenlijk?

    Heel vaak mensen dus ook deel aan Vrijheid van Angst met het idee van: “oké, ik ga hier een inzicht vinden waardoor ik binnen een week van mijn klachten af ben.”

    En dan leren ze direct van mij dat dit niet is hoe het werkt. Er is geen gouden tip.

    Het is continu goed reageren + jezelf de tijd geven.

    Het klinkt zo ongelooflijk simpel, maar doordat het dus zo simpel is… gaan mensen te hard nadenken met het toepassen.

    Het kan toch niet zó simpel zijn? Serieus? Goed reageren en jezelf de tijd geven? En hierdoor gaan ze enorm piekeren over of ze het wel goed doen.

    Laat de speurtocht naar snelle tips & tricks los en richt je volledig op het goed reageren, wat je kunt leren door de podcasts te luisteren die ik maak.

    Wat de meest succesvolle deelnemers ook met elkaar gemeen hebben… is dat ze het zoeken naar die gouden tip loslaten.

    Jouw zenuwstelsel is gewoon heel erg uit balans geraakt de afgelopen weken, maanden of jaren. En ook zal dit weken, maanden en soms meerdere jaren nodig hebben om weer in balans te gaan.

    En als het weer in balans is, dan reageert je lichaam niet altijd met zoveel adrenaline op gedachten en prikkels. Dat krijg je niet voor elkaar met een gouden tip… maar door continu goed te reageren op je klachten.

    Jouw lichaam moet weer in balans komen. En dat kan een half jaar duren, kan een jaar duren, anderhalf jaar. En dat is oké.

    Je maakt vooruitgang en het gaat steeds een beetje beter, ook al heb je ups en downs, en het gaat steeds meer naar de achtergrond, maar het is niet in één keer weg. En daar zit een hele grote fout. Dat mensen na zes maanden toch gaan opgeven.

    Je wil dus goed reageren voor de rest van je leven. Niet alleen tijdelijk om van de klachten af te komen.

    Dat is wat de meest succesvolle deelnemers doen. Dat wil ik jou ook vragen om te doen. Deze mensen die zijn hersteld, die focusten zich volledig op de dag… en niet in op van de angst afkomen.

    En door er niet meer tegen te vechten, kunnen de klachten ook echt naar de achtergrond keren. Dit is wat er gebeurt en dat kost gewoon veel tijd.

    Ik had je graag gezegd dat het binnen twee weken helemaal weg is. Nee, dit is een proces dat je je hele leven lang moet fine-tunen. Maar de beloning is dat de angstklachten steeds verder naar de achtergrond gaan.

    Kenmerk #4: Ze zijn bereid om te falen

    Na ieder moment vroeg ik me toch stiekem af of ik goed reageerde op mijn klachten. Ik was erg perfectionistisch en was ook heel bang om te falen.

    Ik vond het lastig om de angst te accepteren en om het meer toe te laten. Maar dat veranderde toen ik ieder angstig moment zag als een unieke kans om te herstellen. Want toen ik de angst zo begon te zien, werd ik steeds minder boos dat het gebeurde. Ik zag het gewoon echt als een serieuze kans om stappen te maken in mijn herstel. En dat had ik nooit zo gezien.

    Ik zag angst letterlijk als een teken van falen en van “het gaat niet goed”.

    En toen ik die mindset shift maakte, viel er echt een groot puzzelstukje op z’n plek. En werd ik dus ook minder boos dat ik dus angst ervaarde.

    Soms lukte het wel goed om te reageren en soms niet. Maar het maakte niets meer uit.

    Angst overwinnen en goed reageren is een leerproces. En jij moet bereid zijn om te falen. Want zonder falen kan je niet leren.

    Je leert juist heel veel van die momenten waarin het juist niet zo goed ging. Die momenten waarin het gewoon niet goed lukte om goed te reageren. Daar leer je heel veel van.

    Want je gaat dingen fine-tunen. Je gaat kijken van: “kan ik het misschien meer accepteren? Meer toelaten? Of kan ik toch op een andere manier op reageren?”

    Toen ik deze verandering maakte ging het ook een heel stuk beter met mijn herstel. Omdat ik niet langer ieder angstig moment of een terugval zag als een teken dat het niet goed ging met me.

    Ieder angstig moment is dus een unieke kans om te herstellen.

    Een moment waarin je zegt: “Ik ga mezelf laten zien dat ik het aankan, dat er niks kan gebeuren… en dat het gewoon goed komt en voorbij gaat. “

    En zo steeg mijn zelfvertrouwen. Zo werd ik er niet meer bang voor. Zo keerde het zelfvertrouwen terug en nu ben ik hersteld.

    Ik zie ook dat de meest succesvolle deelnemers gewoon bereid zijn om te falen… en ook anders naar die momenten van angst en terugvallen kijken.

    Ze zijn bereid om het niet in één keer goed te doen en ze nemen ruim de tijd om te oefenen met goed reageren. Dit is een heel belangrijk inzicht dat voor mij heeft gezorgd dat ik heel veel sprongen maakte in mijn herstel.

    Luisterrust Proefperiode

    Kenmerk #5: Ze hebben heel veel doorzettingsvermogen

    Wat ik één van de zwaarste dingen vond in mijn proces van herstellen waren echt die ups en downs: terugvallen. Die heb ik echt heel veel gehad.

    Echt momenten waarin ik gewoon dacht dat ik weer helemaal bergaf was en de berg opnieuw moest beklimmen.

    Ik vond ze echt wel heel zwaar. En dat kwam omdat ik gewoon geen kennis had over wat die terugval ook betekende. Als je deelnemer bent van Vrijheid van Angst en je luistert naar de podcast, dan weet je wat ik vertel over terugvallen.

    Je hebt geleerd dat terugvallen juist een teken van groei zijn. En ook hoe je er goed mee moet omgaan.

    Maar… ook al ga je er goed mee om, het blijven lastige momenten. Ik was namelijk heel erg bang om echt in die terugvallen te blijven hangen… en weer gewoon terug bij af te zijn. In die momenten van die terugvallen schoot ik helemaal terug in de oude patronen.

    Ik begon weer te vechten en wilde er zo snel mogelijk vanaf. Maar wat ik eigenlijk had moeten doen was dit.

    Ik moest het voorbij durven laten gaan. Ik moest geen weerstand bieden.

    Want weerstand houdt je angst in stand.

    Je moet vertrouwen dat het voorbij gaat zoals het dat altijd heeft gedaan.

    “Makkelijk praten, Wouter.”

    Maar wacht even… voordat je dat zegt: ik zat in hetzelfde schuitje. Ik moest er ook doorheen. Ik moest ook leren om vertrouwen te hebben dat het voorbij ging.

    Dat was moeilijk. Maar het ging wel altijd voorbij. En het ging een stuk sneller voorbij als ik geen weerstand bood tegen de terugval.

    Zo leeg je dus ook je Stress Emmer. Het is de angst toelaten en accepteren, waardoor je lichaam de angst kan loslaten en weer in balans kan komen.

    Daar is die terugval voor. Om je Emmertje eens goed te legen.

    Ik had dus ook echt anders naar deze terugvallen moeten kijken en realiseren dat ze er juist waren om al die oude patronen die ik nog had, voor eens en altijd naar de oppervlakte te krijgen en onschadelijk te maken.

    De meest succesvolle deelnemers van Vrijheid van Angst zien dit ook zo. Ze zien terugvallen als positieve mijlpalen in hun herstel, ook al zijn ze erg onconfortabel. Ze gebruiken deze terugvallen om te groeien.

    Ze nemen 100 % verantwoordelijkheid voor hun herstel en pakken de terugval als kans om te oefenen met goed reageren.

    Dus als laatste kenmerk: zie de terugval als juist iets positiefs, hoe moeilijk dat ook is.

    Ze gaan altijd voorbij… maar ze zijn er om jou te helpen om te herstellen. En dat is belangrijk om voor altijd te onthouden.

    Dat waren de vijf kenmerken van mensen die succesvol zijn hersteld van hun angst en paniek. En ook de dingen die ik heel vaak terug zie bij deelnemers van Vrijheid van Angst.

    Ik hoop dat je deze vijf kenmerken altijd in je achterhoofd gaat houden en vooral ook in de moeilijke momenten erbij pakt. Maar vooral dat je ze steeds meer eigen gaat maken. Want wanneer dat gaat doen, zal je grote sprongen maken in je herstel. Zet hem op en ik geloof in je.

    Website Call to Action 3

    De vrijheid van angst

    podcast

    Van omgaan met terugvallen… tot praktisch advies om te herstellen… tot motivatie en inspirerende succesverhalen: Luister naar de Vrijheid van Angst Podcast.

    78+

    Afleveringen

    200+

    5⭐️ rating

    200k+

    beluisterd

    Vrijheid van Angst Podcast